„Dotację na Inwestycję Fotowoltaiczną dla Twojego Domu”

 

 – darmowy raport specjalny

Dodatkowo będziesz na bieżąco informowany o nowościach w:

 

OZE, Dotacjach, Oszczędnościach!

 

 Chcę wysłać Ci ten raport za darmo. Aby go otrzymać, podaj poniżej swój adres e-mail

podpis

Adres e-mail
Imię

Chcę Dotację
Na Inwestycję

(71) 733 69 02

Formularz zgłoszeniowy

Aktualności

Cały czas monitorujemy możliwości pozyskania finansowania
na OZE !

Już wkrótce ruszy nabór wniosków do nowego programu BOCIAN z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przypominamy, iż celem programu BOCIAN jest udzielenie preferencyjnego finansowania na inwestycje w OZE. NFOŚiGW zawiesił realizację programu „Bocian” w połowie ubiegłego roku ze względu na wejście w życie nowych wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej dla inwestycji w energetyce.

Przed zmianą zasad przez Komisję Europejską dofinansowanie było przyznawane jako tzw. pomoc regionalna. W nowym programie inwestycje tego typu są uznawane za tzw. pomoc horyzontalną, a to oznacza, iż jej potencjalni beneficjenci będą musieli wykazać konkretne korzyści dla środowiska poprzez porównanie swojego projektu w OZE do analogicznej inwestycji w energetyce konwencjonalnej. Jeżeli jest to podmiot generujący przychody i zajmujący się statutowo sprzedażą energii, musi wyliczyć co by było gdyby zamiast inwestycji OZE, postawił konwencjonalną elektrownię, która produkowałaby taką samą ilość prądu. Istotną informacją jest także, iż Fundusz chce stworzyć bazę inwestycji referencyjnych, co ułatwi potencjalnym beneficjentom ubieganie się o dofinansowanie.

NFOŚiGW chce wznowić realizację programu „Bocian” do końca tego kwartału.