„Dotację na Inwestycję Fotowoltaiczną dla Twojego Domu”

 

 – darmowy raport specjalny

Dodatkowo będziesz na bieżąco informowany o nowościach w:

 

OZE, Dotacjach, Oszczędnościach!

 

 Chcę wysłać Ci ten raport za darmo. Aby go otrzymać, podaj poniżej swój adres e-mail

podpis

Adres e-mail
Imię

Chcę Dotację
Na Inwestycję

(71) 733 69 02

Formularz zgłoszeniowy

Aktualności

Ustawa OZE podpisana przez Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 11-stego marca ustawę o odnawialnych źródłach energii. To już ostateczne zakończenie wieloletniego procesu tworzenia i wprowadzania w życie przepisów ustalających prawo w zakresie OZE.

W dniu 20 lutego 2015 roku pomimo nacisków ze strony Zakładów Energetycznych i oddanych głosom przeciw przez posłów Platformy Obywatelskiej Sejm przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii. Rozwiązania zaproponowane w dekrecie, przede wszystkim dzięki posłowi Bramorze, są bardzo korzystne dla przyszłych Prosumentów, mowa tu o taryfach gwarantowanych.
Szum medialny, wytworzony sztucznie przez ciała niezadowolone głosowaniem w Sejmie, wielokrotnie wprowadzał w błąd osoby najbardziej oczekujące na ustawę OZE, czyli Prosumentów. To właśnie oni, powszechnie nazywani „zwykłymi Kowalskimi” oczekiwali na ostateczny krok w procesie legislacyjnym – podpis Prezydenta pod ustawą. Miało to zakończyć wszelkie spekulacje dotyczące możliwości skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, co spowodowałoby kolejne komplikacje wobec wprowadzenia prawa w życie.

Ustawa OZE gwarantuje doskonałe rozwiązania dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Długo oczekiwany net-metering i cena odsprzedaży wyprodukowanych nadwyżek osiągnęła najlepszą z możliwości. Oto osoby korzystające z fotowoltaiki mogą osiągnąć wielkości rzędu 75 groszy, 65 groszy i 100% wartości ceny energii elektrycznej za nadwyżki wyprodukowane w mikroinstalacji w zależności od wielkości tej mikroinstalacji.

To wielki krok naprzód, duży ukłon w stronę najmniejszych przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którzy dzięki temu rozwiązaniu będą mieli pewność, że korzystając z OZE nie stracą, że czas zwrotu z instalacji będzie wynosił od 5 lat do maksymalnie 7 lat, że inwestowanie w zieloną energię w końcu zacznie przynosić korzyści z jej wykorzystania.

Podpisanie przez Prezydenta ustawy OZE było zapowiadane przez prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego. Ale dopiero dziś wszyscy Prosumenci odetchnęli z ulgą, gdy podpis Prezydenta stał się faktem. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Ważny Rozdział 4, w którym mowa min. o systemie aukcyjnym wejdzie w życie wraz z początkiem 2016 roku.

Marcin T. Ziębowicz
Foto: Kancelaria Prezydenta RP